یکی به پست فال شب یلدا نمره منفی داده، لابد به خاطر ترویج خرافات :)) دلیل دیگهای پیدا نمیکنم برای نمره منفی به یک مطلب یک خطی مثل این، البته اگر اصلا دلیلی وجود داشتهباشد. اما واقعا مرز میان خرافات و غیرخرافات کجاست؟ وقتی یک چیزی را خرافات مینامیم مطمئنیم که در نظام اعتقادی خودمان از نگاه دیگری خرافات هیچ جایی ندارد؟ من خیلی وقتها انتخاب میکنم که در دنیای افسونزداییشده زندگی نکنم. کاری به این هم ندارم که کدام اعتقاد خرافات و کدام نیست، به پیامدهای یک اعتقاد نگاه میکنم. مثلا این که آیا فلان اعتقادم باعث می‌شود ازم سواستفاده بشود یا جیب یک عده سودجو را پر کنم؟ اگر نه و خطری ندارد و در عوض زندگیام را رنگیتر میکند چرا باورش نکنم؟ البته که باید حوزهها را از هم تفکیک کرد. یعنی وقتی مثلا دارم مقاله مینویسم نمی توانم همچنان همین موضع را داشته باشم. پیتر برگر»، جامعهشناسی که در محافل ایرانی هم شناخته شده و محبوب است، اصطلاحی ابداع کرده به اسم شهروندی دوگانه» که مشکل را دست کم برای خودش حل کرده. به این صورت که بین شهروندی در اجتماعی از مومنان مسیحی و شهروند اجتماع جامعهشناسانِ دین بودن در رفت و آمد است. اینطوری هم اعتقاداتش را حفظ میکند هم این که آنها را در پژوهشهایش وارد نمیکند و اعتبارش را به خطر نمیاندازد. اصولا به نظر من تا جایی که قرار نیست اعتقادات ما زندگی دیگری را تحت تاثیر قرار دهد یا آنها را به دیگری بقبولانیم میتوانیم به پریدریایی و غول چراغ جادو هم باور داشته باشیم، با ظروف آشپزخانه حرف بزنیم یا مواظب باشیم دل خرس عروسکیمان نشکند و الی آخر. اصلا به نظر من با فریب است که میشود از پس این زندگی برآمد، همان کاری که هنر و ادبیات برایمان میکند.

برای همین وقتی آن روز بعد از بیرون آمدن از خانه یادم آمد فلشم را باید بردارم و وقتی تمام کیفم را زیر و رو کردم و نبود و دیرم هم شده بود و با عجله برگشتم و توی اتاق پیدایش نکردم و دوباره توی کیفم را نگاه کردم و دیدم آنجاست!! و آمدم بیرون و دیدم کتابهایم را جا گذاشتم و دوباره برگشتم و حسابی دیرم شدهبود. به جای عصبانی شدن مدام با خودم تکرار کردم آیبک خونسردیات را حفظ کن. اینها قسمت است چون قرار است رسیدنت آنجا با حضور یکی که خیلی برایت خوب و مهم است همزمان بشود. و همین هم شد! وقتی رسیدم ناگهان با کسی روبهرو شدم که اگر کمک بزرگی در آینده برایم نباشد که حتما هست، آن روز جملهای بهم گفت که برای ادامه راه خیلی لازم داشتم.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها